Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
22.01.2022 12:17 - От Тунис до Сирия, конституционните документи почти не се зачитат от управляващите
Автор: vesonai Категория: Политика   
Прочетен: 101 Коментари: 0 Гласове:
0



 Конституциите са одобрени и незабавно игнорирани   The Economist, Обединеното кралство   От Тунис до Сирия, конституционните документи почти не се зачитат от управляващите класи, а авторитарните лидери пишат нови, когато намерят за добре   Рожденият ден на тунизийския президент Но Каис Сайед е през февруари, но с речта си на 13 декември той си направи ранен подарък. Тунис е в криза от юли, когато Сайед спря работата на парламента и повечето от правата и свободите, залегнали в конституцията, казвайки на тунизийците, че тяхната демокрация е гнила и се представя като нещо като картагенски Синсинато, призован да спаси държавата в час на нужда. . Сайед обеща два гласувания през 2022 г.: конституционен референдум през юли и законодателен през декември. Първо обаче той ще трябва да наблюдава конституционните реформи. Президентът, който преподаваше конституционно право преди да встъпи в длъжност, отдавна мечтаеше да превърне Тунис в представителна демокрация. Сега той си даде властта да го направи. Томас Джеферсън, един от бащите-основатели на Съединените щати, пише, че една страна трябва да променя конституцията си на всеки деветнадесет години: запазването й по-дълго би било „акт на сила“. В арабския свят деветнадесет години са цяла вечност. Египет е на третата си конституция от десет години. Тунис върви по същия път. Сирия и Либия също се готвят да напишат нови. Някои документи са плод на искрени намерения в наскоро демократизирани страни, които искаха да променят авторитарните конституции. Напоследък обаче инициативата поемат авторитетно мислещи лидери.

Египет промени конституцията си след революцията от 2011 г. Макар че това трябваше да бъде прозрачен процес, голяма част от работата беше извършена тайно. Дебатът за конституцията продължи по-дълго от самата конституция: през 2013 г. генерал Абдел Фатах ал Сиси пое властта, само шест месеца след приемането на хартата. Въоръжените сили имат написана нова конституция. От 2019 г. в Сирия на Башар ал Асад Организацията на обединените нации наблюдава работата на комисия, натоварена с изготвянето на нова харта. Тази комисия се състои от 150 души, избрани на равни части от режима, опозицията и ООН. Инициативата премина според очакванията: само за да се реши да започне, бяха необходими две години пререкания. И дори ако даден текст бъде одобрен, никой не очаква Асад да се съобрази. Освен това действащата в момента конституция започва с обявяването на Сирия за „демократична държава с пълен суверенитет“, докато в действителност Асад ръководи безмилостна диктатура. Следващите статии гарантират свободата на изразяване, което може да звучи странно за хилядите протестиращи, затворени в окаяни подземни затвори.

Тежестта на диаспората
  Някои политически елити изглежда са убедени, че конституциите съществуват, за да ги защитават. Следващия май в Ливан гражданите ще гласуват за обновяване на парламента. Изборите идват в разгара на тежка икономическа криза, която доведе до бедност голяма част от населението. Има широко разпространен гняв срещу политическата класа. Активисти насърчиха огромната ливанска диаспора да се регистрира в избирателния списък с надеждата да разбие преобладаващата власт на традиционните партии. Така 245 000 ливанци, живеещи в чужбина, се регистрираха да гласуват, срещу 93 000 на предишните избори.

Президентът Мишел Аун се опасява за Свободното патриотично движение (MPL), християнската партия, която той основа. Съгласно действащия избирателен закон гражданите в чужбина гласуват в района на произход. MPL, от друга страна, искаше да разпредели шест места на диаспората в парламент със 128 места. Когато депутатите отхвърлиха предложението, Аун се обърна към Конституционния съвет, но жалбата му не беше уважена.

И накрая, Либия, която прекара голяма част от 2021 г. в дебати какво да направи първо: да напише нова конституция или да избере нов президент. Той се спря на втория вариант, насрочвайки гласуването за 24 декември 2021 г. След месеци на несигурност изборите бяха отложени за последния момент, отчасти защото е трудно да има изборен закон, достоен за името, без конституция. Да имаш твърде много конституционни документи е лошо, но може би не и SLIM ABID (ТУНИЗИЙСКО ПРЕЗИДЕНСТВО / AP / LAPRESSE) да имаш е по-лошо.  



Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: vesonai
Категория: Политика
Прочетен: 86067
Постинги: 85
Коментари: 43
Гласове: 58
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031